ב"ה יום שני, ט' סיון תשפ" | 01.06.20
הרב מנדי בלוי על רקע פעילות חסד
הרב מנדי בלוי על רקע פעילות חסד צילום: מאיר אלפסי, מ' מאמין וארכיון
"לכ-15% ממשפחות אנ"ש אין מה לאכול בבית"

דו"ח העוני שפורסם אתמול מגלה כי בישראל חיים 1,754,700 עניים, מתוכם 817,200 ילדים ● בעקבות פרסום דו"ח העוני, ביקשנו לבדוק את נתוני העוני בקרב אנ"ש. כמה משפחות חב"דיות רעבות, בצורה ממשית, ללחם? ● פרויקט מיוחד: עסקנים, ראשי עמותות חסד ורבנים מדברים על התופעה ● בפרק הראשון: מנכ"ל כולל חב"ד, הרב מנדי בלוי, שמציג נתון מדאיג - "בין 10 ל-15% ממשפחות אנ"ש זקוקות לעזרה במזון. יש החרפה בנושא הזה מאז הקיצוץ בקצבאות הילדים"
יוסי כהן

דו"ח העוני שפורסם אתמול מגלה כי בישראל חיים 1,754,700 עניים, מתוכם 817,200 ילדים. בתקופה האחרונה גדל שיעור העוני בקרב המשפחות עם שני מפרנסים ויותר ל-5%.

מאות אלפי ילדים רעבים חיים בישראל. המציאות היומיומית שלהם היא מקרר ריק, בטן מקרקרת וחשש תמידי.

בעקבות פרסום דו"ח העוני, ביקשנו לבדוק את נתוני העוני בקרב אנ"ש. כמה משפחות חב"דיות רעבות, בצורה ממשית, ללחם?

במהלך היממה הקרובה, יפרסם שטורעם פרויקט מיוחד שיעסוק בדו"ח העוני החב"די. נשוחח עם ראשי עמותות חסד, עם עסקנים ורבנים, במטרה לברר את היקף התופעה הקשה ולנסות להביא לצמצום שלה.

את הפרק הראשון בפרויקט אנחנו פותחים עם הרב מנדי בלוי, מנכ"ל כולל חב"ד. הרב בלוי עסוק מסביב לשעון בניהול ארגון החסד המיתולוגי, שמסייע לעשרות אלפי משפחות בישראל, מדי יום.

אתמול פורסם דו"ח העוני שמגלה עלייה במספר העניים בישראל. עד כמה רווחת תופעת העוני גם בקרב אנ"ש?

"יש להפריד בין משפחות שנמצאות מתחת לקו העוני, לבין משפחות שזקוקות למזון. בנוגע לקו העוני, מדינת ישראל קבעה שאלה משפחות שמרוויחות מחצית מהשכר הממוצע במשק. כל משפחה חב"דית רגילה שיש לה חמישה ילדים או שבעה ילדים - גם אם בני הזוג עובדים המשפחה נמצאת מתחת לקו העוני.

"קו העוני זה מקום שכמעט כל משפחה חרדית נמצאת בו. משפחה עם שבעה-שמונה ילדים צריכה להרוויח 16 אלף ₪ בחודש, ורוב המשפחות החב"דיות לא מגיעות לסכום הזה. לפי הנתון הזה, רוב מוחלט של המשפחות החב"דיות נמצאות מתחת לקו העוני".

ובמי כולל חב"ד תומך?

"אנחנו תומכים במשפחות שאין להן מה לאכול. בגדול, משפחה שנמצאת מתחת לקו העוני צריכה להצטמצם בהוצאות, אבל כולל חב"ד מטפל במשפחות שהמקרר שלהן ריק. ויש, כמובן, גם משפחות חב"דיות כאלה".

על כמה משפחות כאלה אנחנו מדברים?

"אני מניח שבין 10 ל-15% ממשפחות אנ"ש זקוקות לעזרה במזון. יש החרפה בנושא הזה מאז הקיצוץ בקצבאות הילדים".

הציבור הרחב בחב"ד מודע לנתון המדהים והמדאיג הזה?

"הקהילות החב"דיות מודעות למצב. למעשה, חלוקת המזון מתבצעת בשיתוף פעולה עם הקהילות החב"דיות השונות. 25% מהמזון שמחולק מגויס על-ידי הקהילות.

"משפחות שאין להם אוכל במקרר מקבלות מאתנו מזון כל חודש. בכל קהילה קיימת וועדה שאחראית לאתר את הנזקקים ולחלק את המזון".

מן הסתם, נתקלת במקרים קשים במיוחד.

"המשפחות שאנחנו תומכים בהן הן משפחות שמדלגות על ארוחות בשל המחזור במזון, והיו גם מקרים קשים במיוחד של אשפוזים בעקבות תת תזונה.

"משפחות חד הוריות שמאוד קשה להן, ויש הרבה משפחות של בעלי תשובה שחסר אצלן המעגל המשפחתי, קשר מספיק קרוב שמסייע. יש גם אנשים שעובדים במוסדות שלנו וסובלים מעיכובים במשכורות, וזה משפיע".

לסיום, האם אפשר לפתור את המצוקה הזאת?

"ברור שהמצוקה גדלה בעקבות הקיצוצים, הירידה בתקצוב של מוסדות תורניים והעלייה בשכר הלימוד. בחב"ד הבעיה הכללית מחמירה בגלל המצב במשק. סביר להניח שאם היו מחזירים את הקצבאות המצב היה קל יותר". 

 

ט"ו בטבת תשע"ד