ב"ה יום רביעי, ה' תשרי תשפ"א | 23.09.20
אנחנו שנינו באותו הכפר. בכיוון השעון: הרב גליס ובנו, הרב אלפרין ובנו, הרב העכט ובנו, הרב אזימוב ובנו
אנחנו שנינו באותו הכפר. בכיוון השעון: הרב גליס ובנו, הרב אלפרין ובנו, הרב העכט ובנו, הרב אזימוב ובנו צילום: שטורעם
התפוח לא נפל רחוק ● פרויקט חג, בלעדי לשטורעם

התפוח לא נפל רחוק מהעץ, וכך גם שלוחים צעירים רבים שבוחרים להישאר קרוב קרוב לעץ המשפחתי - ולצאת לשליחות בעיר שבה גדלו והתחנכו ● ערב ראש השנה תשע"ג, בזמן שהמוני בית ישראל יאכלו, כנהוג, תפוח בדבש, יצאנו בעקבותם של חמישה תפוחים זהובים במיוחד - חיילים של הרבי שפועלים יחד עם אביהם השליח, ומיישמים הלכה למעשה את מה שלמדו בילדותם ● דימונה ואילת, אשקלון, פריז וברזיל - חמישה אבות, חמישה בנים ● פרויקט מיוחד בשטורעם
כתב שטורעם

התפוח לא נפל רחוק מהעץ, וכך גם שלוחים צעירים רבים שבוחרים להישאר קרוב קרוב לעץ המשפחתי - ולצאת לשליחות בעיר שבה גדלו והתחנכו. ערב ראש השנה תשע"ג, בזמן שהמוני בית ישראל יאכלו, כנהוג, תפוח בדבש, יצאנו בעקבותם של חמישה תפוחים זהובים במיוחד - חיילים של הרבי שפועלים יחד עם אביהם השליח, ומיישמים הלכה למעשה את מה שלמדו בילדותם.

דימונה ואילת, אשקלון, פריז וברזיל - חמישה אבות, חמישה בנים. פרויקט מיוחד בשטורעם.

● ספר לנו על התחדשות שהייתה בשנה האחרונה המשותפת לשניכם?

שניאור ליברמן, אשקלון: "בשנה החולפת חנכנו את הבניין החדש. הוא משמש בית-חב"ד, בית כנסת, מקווה. אני מנהל, אבא שלי שותף. הוא עוזר לי".

לוי הכט, אילת: "פתחנו בית חב"ד בשכונה חדשה. יש בו בית-כנסת, חדר להתוועדויות ולפעילויות. זו היתה פעילות משותפת שלנו".

מענדל אזימוב, פריז: "בכל יום יש נושא אחר שאני מתייעץ איתו. למשל, בשנה האחרונה פתחנו בית חב"ד חדש לסטודנטים. אין דבר שקורה במרכז ליובאוויטש, שהוא לא מודע אליו ולא מעורב בו".

יוסי אלפרין, ברזיל: "ב"ה אנחנו עובדים יחד ברוב התחומים, בשיתוף כל הצוות של השלוחים בבית חב"ד המרכזי וזה מביא הצלחה בכל הפעילות".

מנדי גליס, דימונה: "השנה חב"ד כבשה חלק נוסף בתקשורת בדימונה. לאבי שיחי' יש תוכנית רדיו מידי יום שישי ב"קול דימונה" שע"י קול ישראל, עם אלפי מאזינים. בחודשים האחרונים התחלתי לכתוב טור שבועי בנושאי יהדות בעיתון המקומי, והתגובות חיוביות מאוד ב"ה".

● תוכלו לשתף אותנו בשוני בשליחות בין התקופה שהיית ילדים לבין פעילותכם כעת?

שניאור ליברמן, אשקלון: "ההבדל הוא בסוג הפעילות והאחריות. ראיתי כילד את השליחות כמסירות נפש, אבל היום זה כבר יותר קל. יש אוכל כשר בכל מקום. פעם זה לא היה כך. הכל היה מסובך".

לוי הכט, אילת: "העובדה שאני פועל לבד, כשליח עצמאי. כשהייתי קטן הכל היה בגיבוי של אבא. היום אני רב עצמאי, וכך גם מתוודע לאנשים בצורה רחבה יותר".

מענדל אזימוב, פריז: "כשהייתי ילד, כמעט ולא היו מוצרים כשרים ובטח שלא מסעדות כשרות. בחלוף השנים, הוקמו ארבעים בתי חב"ד בהם פועלים יותר מ-150 שלוחים. יש לנו מערכת חינוך גדולה, עלונים לחגים שמופצים במאות אלפי עותקים ועוד. המצב היום שונה לחלוטין".

יוסי אלפרין, ברזיל: כשאתה ילד, רוב הזמן אתה עסוק בלימודים בתלמוד-תורה ומטבע הדברים תרומתך לפעילות מצומצמת. בשלב הזה, אתה משמש בעיקר כדגומה חיה לדרך שבה צריך להראות ילד חסידי. היום אני יודע כמה זה משפיע על המקורבים. לדוגמא, בשולחן שבת כשהשליח לומד עם בניו והאורחים מתרשמים מכך, יש בזה מסר חשוב והשפעה לטווח ארוך".

מנדי גליס, דימונה: "כילד, ההשפעה שלך על מקורבים היא בדרך עקיפה. על רוב המקרים בהם פעלתי על אנשים כילד, שמעתי דרך ההורים שלי. היום יש צורך לעבוד קשה בכל התחומים, ובעיקר על הקשר עם המקורבים. ועוד הבדל קטן: כילד אינך צריך לגייס כספים...

● מה הדבר העיקר שלמדת מאבא להצלחה בשליחות?

שניאור ליברמן, אשקלון: "ניהול אסטרטגי. לא לעשות פעולות נקודותיות. כל הפעולות הן לטווח הארוך. מוכרחים לחשוב על כל נושא ולבדוק כיצד ישפיע על העתיד".

לוי הכט, אילת: "לזכור שבכל שלב ובכל צעד - הרבי, המשלח, מעורב. לפעמים שלוחים נכנסים למרתון של עשייה וקצת שוכחים את העובדה שיש משלח, שעל פיו אנחנו פועלים. אבא לימד אותי לחשוב כל הזמן כאילו אני שולח דו"ח לרבי, ואיך הרבי היה מגיב על כל פעולה ופעולה".  

מענדל אזימוב, פריז: "איבערגיגעבנקייט, והעובדה שכל פעולה ופעולה מבוססת על הוראה מהרבי שהתקבלו במשך השנים, החל מתשכ"ב, כשהיה עוד בחור בישיבה. פעם הוא אפילו קיבל מהרבי העתק של עלון על מבצע מזוזה".

יוסי אלפרין, ברזיל: "יש לי זכות מיוחדת לעבוד לצד אבא שפעל ופועל למעלה מדרך הטבע. רואים בפשטות שמה שכתוב בהיום-יום י"ב תשרי ש'חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם', זה בפועל ממש. דבר נוסף, אנחנו שלוחים של נשיא דורנו ופועלים בכחותיו אז אין מונע מבחוץ. כשזוכרים מאין באת ולאן אתה הולך, ההצלחה נמצאת בהישג יד".

מנדי גליס, דימונה: "למדתי ממנו בתחומים רבים, אבל אציין אחד: יש לתת חשיבות לדברים הקטנים, בדיוק כמו לדברים הגדולים. אותה חשיבות הניתנת להוצאת אישורים למוסד חדש, צריכה להינתן גם לשיחה אישית עם מקורב. את השיעור הקבוע יש למסור באותה התלהבות בה מארגנים כינוס גדול".

כ"ו באלול תשע"ב
הרב ישראל ומענדי גליס
הרב ישראל ומענדי גליס
 
הרב מענדל ושניאור ליברמן
הרב מענדל ושניאור ליברמן
 
הרב שבתאי, בנו יוסי ונכדו אלפרין
הרב שבתאי, בנו יוסי ונכדו אלפרין
 
הרב שמואל ומענדל אזימוב
הרב שמואל ומענדל אזימוב
 
הרב יוסף ולוי העכט
הרב יוסף ולוי העכט