ב"ה ערב ש"ק, ה' חשוון תשפ"א | 23.10.20
רוזנבאום ושרפטון. מימין: ההפגנה בתקופת המהומות, בראשה הכומר המסית
רוזנבאום ושרפטון. מימין: ההפגנה בתקופת המהומות, בראשה הכומר המסית צילום: ארכיון
הודעה דרמטית: הארוע בהשתתפות הכומר המסית בוטל

ביום ראשון מתוכננת עצרת זיכרון, ו'ועידת שחורים – לבנים' לזכר המהומות ● לבימה יוזמן לא אחר מאשר הכומר האנטישמי שפרופיל שלו הוצג כאן בשעות הבוקר, המסית הראשי ● אחיו של הנרצח ר' יענקל רוזנבאום הי"ד מר נורמאן רוזנבאום יוצא למאבק מול מארגני הארוע, עסקנים ורבנים יהודיים ● 'ראביי' מארק שנייר יצא בהודעה דרמטית הלילה, כי הארוע שהיה אמור להתקיים בחסותו בבית הכנסת בהמפטון, שבמנהטן – ניו יורק, בוטל
מערכת שטורעם

ביום ראשון מתוכננת עצרת זיכרון, ו'ועידת שחורים – לבנים' לזכר המהומות בקראון הייטס. לבימה יוזמן לא אחר מאשר הכומר האנטישמי שפרופיל שלו הוצג כאן אתמול, המסית הראשי, אל שרפטון.

אחיו של הנרצח ר' יענקל רוזנבאום הי"ד מר נורמאן רוזנבאום יוצא למאבק מול מארגני הארוע, עסקנים ורבנים יהודיים.

הכל החל כאשר מנהיגי הקהילה היהודית של בית הכנסת היוקרתי והמפורסם של מנהטן, ניסו להציג רוח של פיוס, אך בדרך ליברלית מידי. הם שכחו את אוזלת ידם לפני שני עשורים, אוזלת יד עליה התריע ואותה גינה השליח הרב דוד אליעזרי במאמר מיוחד שפרסמנו ב'שטורעם' השבוע.

בעוד הם מנסים להסביר את חשיבות הדיאלוג ודו שיח בין ראשי קהילות יהודיות למנהיגי ציבורים שחורים בעבר ובהווה, עלה לשידור מר נורמאן רוזנבאום, אחיו של הנרצח בפרעות ר' יענקל רוזנבאום הי"ד, ובשיחה נסערת זעק את כאבו מול מליוני מאזינים בגוף התקשורת הפופולארית 1010 WINS.

כאבו נגע לליבם של רבים, והם החלו להציף את הנוגעים בדבר בטלפונים, אימיילים ופקסים.

המטרה הייתה למנוע את הגעתו של הכומר האנטישמי, שהסית נגד היהודים בצורה מזעזעת עוד לפני תאונת הדרכים, והגביר את הלהבות לאחריה, ואף יצא בתהלוכות שנאה שהובילו לשלושת ימי הפרעות, פרעות קראון הייטס לפני עשרים שנה.

אף שהוא הועבר ממשרתו, והורחק מהאיזור, הוא עדיין לא התנצל מעולם על מעשיו הנפשעים, ולא הביע חרטה על מילה אחת שנשא ודרש מול המוני שחורים משולהבים, בין בפוגרום שהוביל בקראון הייטס, ובין בפוגרום שהוביל כמה שנים אחר כך כנגד עסקים יהודיים בשכונת הארלם.

● "אני מבטל השתתפותי מתוך כבוד"

'ראביי' מארק שנייר יצא בהודעה דרמטית הלילה, כי הארוע שהיה אמור להתקיים בחסותו בבית הכנסת בהמפטון, שבמנהטן – ניו יורק, בוטל.

"היום אחרי הצהרים, קיבלתי מכתב מהכומר אל שפרטון, בו הוא הודיע לי, שמתוך כבוד למשפחתו של הקדוש רוזנבאום, הוא לא יבוא להשתתף בדיון החשוב, בפורום שתוכנן ליום ראשון הקרוב, על יחסי יהודים ושחורים בארצות הברית.

אם ארוע כזה, שהיה אמור מבחינתינו לגרום לריפוי איחוי ופיוס, מסוגל לגרום לכאב יותר גדול ויותר עמוק, איני רואה חוכמה בהתעקשות על קיומו. ויש לדחותו למועד אחר, מאשר יום שמציין 20 שנה למהומות.

אני מצר על כך שאנו נאלצים לבטל את הארוע, ועל ההחלטה שלא לקיימו ביום ראשון הקרוב. דיאלוג הוא הכרחי במיוחד בנושאים של מחלוקת עמוקה, אני אמשיך להקדיש את זמני, אנרגיה ומשאבים, כדי לחזק את היחסים בין הקהילות האפרו-אמריקניות והקהילות היהודיות". עד כאן לשון ההודעה.

● האנטישמי בורח במקום להתנצל

פעיל חברתי וקהילתי, ר' איזק אברהם, שמשמש דובר של משפחת רוזנבאום, הגיב:

"אני מברך על ביטול הארוע המיותר והמקומם. אך מקומם עוד יותר, שבמקום שהאנטישמי ההוא, יתנצל סוף סוף על מעשיו ודיבוריו, הוא מעדיף לברוח מן הזירה.

אין לו את האומץ המינימלי להתעמת עם התוצאות האיומות של מעשיו לפני עשרים שנה ויותר".

י"ט במנחם-אב תשע"א