ב"ה ערב ש"ק, ה' חשוון תשפ"א | 23.10.20
רוזנבאום הי"ד והילד קטו גאבון. למטה: הרב שפילמן וריצ'ארד גרין
רוזנבאום הי"ד והילד קטו גאבון. למטה: הרב שפילמן וריצ'ארד גרין
ראשי הקהל חושפים: כך החלו הפרעות ● וידאו מתורגם

הרב יוסף ברוך שפילמן היה יו"ר וועד הקהל באותם ימים בה פרצו הפרעות בקראון הייטס. ריצ'ארד גרין, היה ממנהיגי הקהילה השחורה. שניהם התיישבו השבוע יחד, כדי לשחזר את המאורעות הבלתי נשכחים ● "המשטרה הגיעה ואמרה שהם לא יכולים להבטיח את בטחון היהודים באיזור וביקשו מכל היהודים לעזוב. המצב הפך מרע לגרוע", מספר שפילמן ● "לעשות שלום זה מה שעשינו בימים הראשונים, ומאז עשרים שנה אנחנו עוסקים בשמירה על השלום", משחזר גרין
מערכת שטורעם

הרב יוסף ברוך שפילמן היה יו"ר וועד הקהל באותם ימים בה פרצו הפרעות בקראון הייטס. ריצ'ארד גרין, היה ממנהיגי הקהילה השחורה. שניהם התיישבו השבוע יחד, כדי לשחזר את המאורעות הבלתי נשכחים.

"המשטרה הגיעה ואמרה שהם לא יכולים להבטיח את בטחון היהודים באיזור וביקשו מכל היהודים לעזוב. המצב הפך מרע לגרוע. 

הפורעים החלו לרוץ ברחובות, ואחרי כמה שעות הם פגשו את יענקל רוזנבאום במרחק של 4-5 רחובות מהזירה, ודקרו אותו מספר פעמים", מספר שפילמן.

ריצ'ארד גרין: "יצאנו לאיסטרן פארקוויי והתחלנו לדבר עם שני הצדדים. עם הצעירים מהקהילה החסידית והצעירים של הקהילה השחורה.

ניסינו לכבות את הכעס שהתפתח בין שתי הקבוצות. לכל קבוצה היו דאגות גדולות, כי בנקודה הזו יענקל רוזנבאום כבר נדקר והשמועה הופצה שהוא נדקר, וכמובן גווין קייטו שלא שרד את התאונה.

שני הצדדים היו במתח והמשטרה נתפסה לא מוכנה כי הם לא צפו למקרה כזה".

גרין מוסיף: "לעשות שלום זה מה שעשינו בימים הראשונים, ומאז עשרים שנה אנחנו עוסקים בשמירה על השלום.  הרבה תוכניות לנוער הרחוב, תקשורת עם הקהילה החסידית, תקשורת בין קהילתית, הצעירים בפרט".

שפילמן: "האווירה שונה מאוד בגלל הסיבה הפשוטה שהקהילה השחורה לא רואה בחסידים איום עבורם,
כפי שהמסיתים ניסו להציג בזמנו.

לקהילה השחורה ולנו יש נושאים משותפים כאבטחה ברחובות. היו הרבה רציחות בשכונה לעומת שנים קודמות – ועוד סוגיות של פשע, שהרי פשע לא מבדיל בין צבעים".

>>> 20 שנה לפרעות קראון הייטס: כל הכתבות

לצפיה בוידאו , לחצו פליי או כאן

י"ח במנחם-אב תשע"א