ב"ה יום שני, י"ד כסלו תשפ"א | 30.11.20
ח"כ הרב יעקב ליצמן
ח"כ הרב יעקב ליצמן צילום: ישראל ברדוגו
"פרשת יתד": הרב ליצמן מדבר

בעקבות המתקפה ב'יתד נאמן' נגד הרבי, וההבהרה ב'המודיע', ח"כ הרב יעקב ליצמן בראיון מיוחד ל'שטורעם' (ראיון)
י' רענן

בעקבות פרסום דברי הבלע כנגד כ"ק אדמו"ר זי"ע בעיתון 'יתד נאמן', ובעקבות ההבהרה שהתפרסמה הבוקר בעיתון 'המודיע', בטאונה של אגודת ישראל, קיימנו הערב ראיון מיוחד עם יו"ר המפלגה ח"כ הרב יעקב ליצמן.

הרב ליצמן, מה אתה אומר על המתקפה ביתד?

"קודם כל, אינני צריך להציג את עצמי בנושא הקשר עם חב"ד וההגנה מפני מתקפות. בשנת תשמ"ט, בקמפיין נגד "החרמת עדה קדושה", אני הייתי זה שהוביל את הקמפיין נגד השמצת חב"ד. ברור לגמרי שלא חזרנו בנו מהנושא הזה, אנו סבורים שחב"ד היא עדה קדושה ואסור לפגוע בה.

כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זצוק"ל הוא קדוש וטהור, ולא ניתן לסבול מתקפה ופגיעה בו, אסור לכתוב עליו דברים כאלה, ולכן גם הבהרנו זאת במודעה הבוקר.

אבל חשוב להבהיר כאן נקודה: כל הסיבה שאנו הולכים יחד עם 'דגל התורה' הוא בכדי להציל את היהדות, וזה ניתן רק באמצעות כח גדול ומשמעותי. יש לנו סעיף בהסכם שההחלטות מתקבלות באופן של "נהרא נהרא ופשטיה", ופירוש הדבר שלכל אחד יש את הקו שלו והרבנים שלו.

היות שהעיתון 'יתד נאמן' לא שייך אלינו, אלא עיתון של 'דגל התורה', אין לי שליטה על מה שנדפס שם".

אתה חושב שזה נעשה באופן מכוון?

"זה לא חכם לעשות מעשה כזה לפני בחירות. שאני אגיד לך בדיוק מה אני חושב על זה, יום לפני הבחירות? ברור שאני רואה בזה אקט שהם לא רצו שחב"ד יצביעו עבורנו.

אני חושב שחב"ד כן צריכים להצביע עבורנו, אני חושב שג' היא המקום הטבעי ביותר עבור חסידי חב"ד, הוכחנו זאת בעבר, בהווה ונוכיח גם בעתיד".

הם תקפו גם את המודיע אגב...

"אני לא יודע מה הם כותבים, לא קראתי בדיוק. דבר אחד אני יכול להגיד לך – גם תקנתו הקדושה של כ"ק האדמו"ר מגור בעל ה'לב שמחה' זצוק"ל של לימוד דף ירושלמי לא מובאת יחד עם כל השיעורים היומיים ב'יתד נאמן'".

ומה תאמר לאלה שמתלבטים האם להצביע לכם, בגלל תמיכתכם בקואליצית ההתנתקות?

"הבהרתי לכם ואני מבהיר שוב: הצבענו נגד ההתנתקות, על פי הוראת מרן כ"ק האדמו"ר מגור שליט"א וחברי מועצת גדולי התורה שהורו לנו להצביע באופן עקרוני נגד התנתקות. זה היה עוד לפני שנכנסו לקואליציה.

כאשר נכנסו לקואליציה עמד בכנסת על הפרק נושא הפיצויים למפונים. אני עשיתי הכל כדי להגדיל עד כמה שניתן את הפיצויים למפונים, אני חושב שמספיק שפינו אדם מביתו, לא צריך להתעלל בו גם בנושא הכספי.

אבל אם יורדים יותר לעומק העניין, המפד"ל ישבה בממשלה עד לאחר אישור תוכנית ההתנתקות בממשלה, ורק לאחר מכן הם פרשו. באותה תקופה לא היינו בקואליציה. אנחנו נכנסו לקואליציה רק כשהיה רוב מאסיבי בעד ההתנתקות, רוב של 71 חברי כנסת (גם אם מורידים את מורדי הליכוד), 20 ח"כים בליכוד, 21 במפלגת העבודה, 8 ערבים, 15 שינוי, 1 נודלמן ו-6 של מר"צ.

גם אם יהדות התורה הייתה מתנגדת היה רוב בכנסת לכל תוכנית מסוג זה, בפרט שלא הייתה כל הצבעה בנושא פינוי יישובים לאחר שנכנסנו לקואליציה.

בזה שנכנסנו לקואליציה הדבר הפך לגורם המכריע ששינוי תתפרק, וכאן כולם רואים עד כמה דברי צדיקי הדור נכונים, האדמו"ר מגור ראה הכל בראייה נכונה, והכל בכדי להציל את היהדות בארץ ישראל".

מה יהיה להבא, תצביעו שוב נגד התנתקות?

"חד משמעית אנחנו נגד התנתקות גם להבא".

האם תלמדו מלקח העבר ותיצרו גוש דתי בכנסת הבאה?

"אני לא רואה שום אפשרות ללכת יחד עם מפד"ל שהרסו את מוסדות התורה, את הישיבות, את קצבאות הילדים. הרי הם הם שגרמו להתנתקות. יתירה מכך, לפני שלושה חודשים כאשר השגתי כסף לאברכי הישיבות, המפד"ל הגישו נגדי בג"צ. יש כאן גזילה של קצבאות ילדים, ואין לנו שום אפשרות ללכת בגוש משותף".

כ"ז באדר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
9
1. שיחליט: בעד או נגד...
כ"ז באדר תשס"ו
2. הכשר להתנתקות
אגודה היו בהתנקות בדיוק כמו ש''ס באוסלו גם שמה ש''ס נמנעו .הצביעו נגד . אבל נתנו את ההכשר .כך גם עכשיו הם היו שותפים מלאים לממשלת ההתנתקות פרס שרון .ומדוע לא הכניסו בהמודיע שום מחאות נגד ההתנתקות .וכן על עצרת בכותל .
כ"ז באדר תשס"ו
3. קשקוש
כל הפרשנים טוענים שא''א להגיד שדגל לא רוצה שיהי שישי כי הרי מקלב מדגל ברוצטי'ה שם .
כ"ז באדר תשס"ו
4. היו בחירות
ר' י. ליצמן אם לא הייתם נכנסים לממשלה הי'ה בחירות לפני ההתנתקות .אתם הצלתם את ממשלת שרון .
כ"ז באדר תשס"ו
5. שימו לב לתשובה האחרונה
לא נצטרף לגוש האיחוד הלאומי והמפד''ל .אלא מאי בין השורות אנחנו מבינים שתשבו עם אולמרט .הרי איך הרב ליצמן חוזר ואומר הוא אמר לי שאני יהיה יו''ר וועדת הכספים .
כ"ז באדר תשס"ו
6. חב"ד באה לידי ביטוי בבחירות
אם נבחון את דפוסי ההצבעה של חסידי חב"ד בבחירות,הרי לפנינו תמונת מצב מענינת, חסידות חב"ד כידוע בשונה משאר החסידויות, מורכבת ממגוון עדות וזרמים שהתקרבו לחב"ד במהלך החמישים שנה האחרונות,החל
מאנשי "נטורי קרתא",ירושלמים,ועד ליוצאי תימן,בני עדות המזרח וכו' הפסיפס הרחב שמרכיב את קהל חסידי חב"ד בא לידי ביטוי בבחירות,
יהדות התורה זוכה להכרה ולתמיכה בעיקר בקרב קבוצות ירושלמיות, שאינן יכולות להיפרד מה'טשולנט האגודאי' ,די אם נשים לב להלך הרוח החב"די בירושלים כדי להבחין בכך,ומנגד בקרב חלק(אם בי קטן) מבני עדות המזרח,רואים נטיה ברורה להצביע למפלגת ש"ס,(אינני מדבר על חלק מאחינו הספרדים שהתקרבו לחב"ד בשנים האחרונות, וכנ"ל אצל האשכנזים,שם ההקצנה אינה יודעת גבול,ןד"ל)כאשר בתווך גזע אנ"ש,שאיננו מסוגל להצביע למפלגה שהיא כביכול "חרדית" ובנוגע לעניני שלמות הארץ תואר זה אינו הולם אותם,
מובן הוא שבמשך השנים הצטרפו רבים מבני הירושלמים ומעדות המזרחוכו' לדעה זו,כל מי שנדבק בו מעט לחלוחית חסידית,והאמור אינו אלא על אלו מביניהם שנשארו אותנטיים לעדתם(ורבים הם),וכאמור נובע זה ממגוון הזרמים שקיים בחב"ד.
כ"ז באדר תשס"ו
7. תחליפו תמונה
התמונה (בעיקר בקטן, בעמוד הבית) מאוד מזכירה את ר. ז.ג.
כ"ח באדר תשס"ו
8. אסור להצביע ליהדות התורה -לוחמים נגד חב"ד
ליצמן וחבריו הם רק עלי תאנה לגפני ורביץ .
חברים אתם לא מבינים שהם שונאים אתנו ?
ואנחנו נותנים להם כוח שמופעל נגדנו ?
זה כמו שלוש קליפות הטמאות שמקבלות מהקב"ה חיות בשביל לנגד לו באותו כח שהקב"ה עצמו נותן להם.
חברים אנא על תצביעו ג
תצביעו שס או איחוד לאומי או מה שלא יהיה רק לא ג כי ג שונאי חב"ד.
כ"ח באדר תשס"ו
9. צפת
אז למי צריך להצביע מהר לפני שאני הולך לבחירות
י"א בתשרי תשס"ז