ב"ה יום שני, י"ד כסלו תשפ"א | 30.11.20
הרב ליצמן: "אנחנו מתנערים"

פרשת יתד נאמן תופסת מקום גם ברדיו קול חי. במהדורה המרכזית העריכו את ההשלכות ושוחחו עם הרב משה הבלין והרב יעקב ליצמן. להאזנה
כתבי שטורעם

פרשת יתד נאמן מוצאת מקום גם במהדורה המרכזית של רדיו קול חי. במהדורה הערב הקדיש מרדכי לביא זמן ניכר מתוך התוכנית כדי לברר את השלכותיה והמניעים של פרסום מאמר השטנה.

עורך 'שטורעם', יאיר בורוכוב, פתח את הנושא כאשר הזכיר בדבריו שכבר זמן רב לא עוררו בפלג הליטאי את המחלוקת הישנה עם החסידים. "דווקא כעת, שלושה ימים לפני הבחירות הם בחרו לפתוח במתקפה חריפה ביותר מלאת שטנה נגד חסידות חב"ד ונגד הרבי", אומר יאיר. "הדברים עוררו זעם רב בקרב חסידי חב"ד. מישהו החליט כמה ימים לפני הבחירות להחזיר את הדברים לסדר היום והם מעוררים תהיה ושאלה האם למישהו אין אינטרס לחבל בהתחממות היחסים שבין חסידי חב"ד ובין יהדות התורה".

העיתונאי יוסי אליטוב, מי שמכיר את השטח כחסיד חב"ד וכפרשן פוליטי המצוי בנבכי הפוליטיקה החרדית, אומר כי בכירים שדיברו עימו אמרו שבדגל התורה רוצים לטרפד להם את המנדט השישי. "הקשר בין חסידי חב"ד לבין אגודת ישראל שהולך להביא הרבה מצביעים לאגודת ישראל, הקשר הזה פוגע בשני הצדדים. מצד אחד חב"ד מתקרבת לאגודת ישראל ואגודת ישראל מתקרבת לחב"ד. יש גורמים בדגל התורה שלא מעוניינים לנכס את המנדט השישי לליצמן והם עושים את הכל לעצור את זה".

הרב משה הבלין, מרבני חב"ד ורבה של קריית גת הועלה לשידור ואמר כי הוא מאוד נפגע ומביע מחאה וזעזוע נגד דברי הבלע והעניות שנכתבו נגד קדוש ישראל. לא שייך להעלות שוב את המחלוקות. "אני הייתי מאחד הרבנים שקראו להצביע ג'", אמר הרב הבלין, "נפגשתי גם עם פורוש והנה הם נתנו לנו יריקה בפרצוף שזה מאוד מאוד כואב. אני לא יתן דבר כזה שיפגעו ברבי שלי. אם לא תהיה התנצלות ומחאה של אגודת ישראל אני חוזר בי מהדברים".

יו"ר אגודת ישראל הרב יעקב ליצמן, נדרש אף הוא לסוגיה הקשה: "אני מרגיש עם זה לא טוב. כידוע בעיתון המודיע מפרסמים את כל המאמרים שחב"ד מבקשת בנוגע לכ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זי"ע, מאז הפילוג של תשמ"ט ואחרי שהתאחדנו אף פעם לא הסכמנו שלא לפרסם את חב"ד. לכן ברור שאנחנו לא מסכימים עם כל מה שכתוב שם, אני בהחלט מתנער מזה לחלוטין".

"אי אפשר לבוא אלינו בטענות ויש לנו את הדרך שלנו ואנחנו לא חושבים לרגע ולא לוקחים את זה לרגע אחד. זה לא שייך לפוליטיקה ולבחירות. תסתכלו מה אנחנו כותבים בעיתון המודיע, העיתון הזה מייצג את אגודת ישראל".

להאזנה לקטע המלא, לחצו על כפתור ההפעלה או לחצו כאן

כ"ו באדר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
7
1. האם רשאים להצביע לחילונים לעת כזאת?
הרבי במבטו המיוחד שניבא את העתיד ראה בעיני רוחו את המצב השפל של הדור היתום הזה. אם אינכם 'מציצים ונפגעים' מדי פעם לתוך אתרי אינטרנט של העיתונים הפופולריים במדינה אולי לא תראו מה מתחולל פה מתחת לאפינו. שומו שמים! חקיקה שלא חלמו עליהם החילונים של פעם עומדת על הפרק! נישואין בין גברים, רוצים להתיר כחוק את כל התועבות האסורות בתורה, ועוד מראין בישין שאותם לא שיערו אפילו החילונים ואפילו בן גוריון שאף לתת למדינה איזהשהו צביון יהודי (בעבר היתה רק טלויזיה חינוכית מותרת...)
אני רק חושב - איך יתכן שאנשים מבינותינו יכולים להחריש לעת כזאת, איך נרשה לעצמינו לעת כזאת לחשות ולא לתת כוח לאלמנטים דתיים במדינה - באמתלה של מריבות ופגיעות בכבוד (שכבר ידענו על יחסם של הללו והבאת דעתם הנילוזה אל הכותרות לא שינה את מה שכבר ידענו זה מכבר) . אינני ממעיט בערך גודל החוצפה והעזות וכו אבל אני חושב באותו זמן, שידו של הבעל דבר בנידון, על מנת להרתיע את כל מי שיראת השם נגעה בלבבו ואכפת לו על היהדות במדינה (או מה שניתן להציל ממנה) מלבחור במפלגה דתית - כזאת שתעמוד על משמר היהדות. זיכרו רק שאפילו הקב"ה הסכים ששמו הקדוש יימחק על מנת להכשיר אשה יהודייה. עלינו לפעול, להצביע רק למפלגה דתית, לדחות את כל אילו מחרחרי הריב שמנסים להסיט את מבטינו לעניינים שנראים לכאורה כעומדים ברומו של עולם- פגיעה בנשיא הדור, ברור שצריך לעמוד על כך שיתנצלו (ולא משנה שמי שמתנצל הוא לא מי שפגע - אבל זה מחוץ לעניין) אבל אם יבוא מישהו וידרוש שההתנצלות צריכה להיות דווקא בכתב ודווקא בעיתון זה כו כו, ואם לא - יבחר במפלגה מפוקפקת מבחינה דתית, (כלומר בשעת מבחן לא יעמוד בתוקף נגד חקיקה לא יהודית) הרי שאנחנו תורמים להגברת ההפקרות במדינה, שכבר עכשיו פושטת את צורתה הרוחנית, וכמעט ערומה לגמרי מערכים, אפילו אנושיים, שלא לדבר על דתיים.
העניינים עכשיו בידיים שלנו. השאלה היא אם נושאים שונים יכוונו אותנו להטיל פתק למפלגה חילונית או פשרנית, או שנדע, כמי שאמונים על חכמה, בינה ודעת להתגבר על עצמינו ובכל זאת לבחור למפלגה הדתית ביותר.
כ"ו באדר תשס"ו
2. בא נראה אם אתם מתנערים
מחר בעיתון...
כ"ו באדר תשס"ו
3. רב אמיץ
הרב הבלין, יישר כח על האומץ לב הרבני.
לא קל להיות רב בשום מקום ובשום מצב, על אחת כמה וכמה בנדון דידן.
ולכן, יישר כח כפול ומכופל על הבעת דעה ברורה וחד משמעית.
כ"ו באדר תשס"ו
4. הרב הבלין אמר: "קדוש ישראל, משיח ה'" בראיון
ולא כפי שכתבתם...
כ"ז באדר תשס"ו
5. הנחתום מעיד על עיסתו...
הקשיבו טוב לליצמן: "מאז שעשינו את הפילוג עם דגל"...
כ"ז באדר תשס"ו
6. בחירה
אין פולטיקאי אמין וביחוד עם אלה
שמררו לרבי את החיים כל השנים, לא רק הפלג הליטאי אלא גם הפלג כביוכל החסידי,
כ"ח באדר תשס"ו
7. ג'
אני לא יוכל להאמין שהרב הבלין היה מסוגל לפרסם תמיכה בג', זה כבר כמעט ארבעים שנה שעזב את ירושלים
כ"ח באדר תשס"ו