ב"ה יום שני, י"ד כסלו תשפ"א | 30.11.20
צילום: מאיר דהן
לא להצביע זה להצביע לשמאל

מה עונים לאלה הטוענים כי אין תועלת מהכנסת ומהפוליטיקאים ואין טעם להצביע? הרב אהרון דב הלפרין עורך 'כפר חב"ד' ענה על כך ב'בשבע'
כתב שטורעם

העיתון 'בשבע' מביא מידי שבוע שאלה שבועית עליה עונים מספר הוגי דעות. השבוע לשאלה: מה עונים לאלה הטוענים כי אין תועלת מהכנסת ומהפוליטיקאים ואין טעם להצביע? ענה הרב אהרון דב הלפרין עורך השבועון כפר חב"ד:

קודם כל, צריך להכיר במציאות העובדתית: אין לנו שום אפשרות מעשית, טכנית, לא להשתתף בבחירות. גם מי שהחליט להימנע ולשבת בבית הצביע למעשה בעל כורחו. כי באי-הצבעתו השפיע בעצם על תוצאות הבחירות. כך, למשל, ייתכן שמרצ או קדימה או מפלגה ערבית מסוימת תכניס מנדט נוסף רק בגלל אותו ימני שהחליט לא להשתתף בבחירות או לשים פתק לבן או פתק של מחאה.

ולגופו של עניין: בסופו של דבר, בשורה התחתונה, הכנסת (והממשלה הנשענת על תמיכת רוב הכנסת) היא המקבלת את ההחלטות הגורליות. למרות הדיקטטורה השיפוטית של בג"ץ, שגזלה ורוקנה מהכנסת חלק גדול ועיקרי מסמכויותיה, עדיין ההחלטות הגורליות נופלות בכנסת ובממשלה.

בניגוד להרבה מדינות דמוקרטיות, שבהן מתקיים משאל עם בנושאים שונים, בישראל האפשרות היחידה של האזרח להשפיע על התנהלות המדינה ועל קבלת ההחלטות היא בבחירות, אחת לכמה שנים. אילו, למשל, היו 61 ח"כים מתנגדים ל'התנתקות', ה'התנתקות' לא היתה מתבצעת.

לכן, על-אף כל הספקות וההסתייגויות ואולי גם חוסר הרצון להזדהות עם מי מהמפלגות, אין ברירה: חייבים "לסתום את האף" ולהצביע.

הרבי מליובאוויטש, במענה לשאלה דומה בקשר לבחירות, כתב פעם:

"כבר ידוע פסק תורתנו הקדושה: לעולם יראה עצמו שקול וכו' וכל העולם שקול, ובעניין הבחירות, הרי לפעמים על-ידי מתי מעט קולות בוחרים, יכולים להשפיע במשך הזמן שלא תתקבל איזו גזירה או גם לבטל מהגזירות הקיימות כבר, ומי הוא זה בימינו אלה היכול לומר "אני את נפשי הצלתי".


כ"ה באדר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. למה גימל?
בטח קראתם את המכתבים של הרב טוביה בלוי. הדברים מדברים בעד עצמם. המפלגה הדתית ביותר ואפילו אם יש דברים שצריך בעבורם 'לסתום את האף' אפשר פשוט להסתכל על הרב פרוש כנציג שלנו לכנסת. ואפילו אם יחולו שינויים באגודה והם לא יעשו בדיוק את מה שמצפים מהם, בכל אופן, הם המפלגה הכי דתית ויש להניח שיפעלו למען שמירת הדת במדינה.
לתגובה של מי שכתב שהיו זמנים שהרבי העדיף יצחק שמיר, חילוני לגמרי, יש לציין שאין לנו כוח כמו הרבי "לפעול עניינים" עם אנשים חילוניים, ולכן אין לנו אלא דבר בן עמרם. איחוד הלאומי - לא - בבקשה עיינו במכתבים של הרב טוביה בלוי שמצטט מהמצע שלהם לגבי חובת גיוס כללי, שירת התקוה ותכנים מוכתבים להוראה בבתי ספר ועוד מראין בישין. לגבי ש"ס - הרי הם עדיין מצהירים, שבעבור תמורות הם מוכנים לוותר על שטחים (אגודה נכנסה לקואליציה רק כשהי'ה ברור שההתנתקות היתה עוברת גם אילולי אגודה, ועם כניסתם בלמו את שינוי שעשתה שמות בדת). ולכן לא נותר לנו אלא לבחור לאגודה ולפחות להיות רגועים שבחרנו במפלגה החרדית ביותר כדברי הרבי.
כ"ה באדר תשס"ו