ב"ה יום ראשון, כ" תמוז תשפ" | 12.07.20
על אפקט החצילים שמעתם? ■ בלוג שליחות

אם פעם תהיו אצלנו בבית ותהיו שותפים לשיחה, תוכלו אולי לשמוע פתאום אותי או את רעייתי אמרים 'כן, זה אפקט החצילים' ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי, שווייץ
אם פעם תהיו אצלנו בבית ותהיו שותפים לשיחה, תוכלו אולי לשמוע פתאום אותי או את רעייתי אמרים 'כן, זה אפקט החצילים'.

עכשיו, זה לא שהמצאנו שפת סתרים או הקמנו חבורה סודית, זה פשוט משהו שקרה אצלנו ומאז מסמל מצב. ובכן, שנים עשינו סלט חצילים במיונז, מה שקוראים בגולת אמריקה בשם המוזר 'בבגנוש', בשיטה הבאה: קולים חצילים על מחבת פסים (אין כיריים של גז פה) עד להתרככות, מרסקים את החצילים במזלג ולא במכונה, כותשים לתוכו שום טרי, מעט מלח ומיונז של טומי והסלט מוכן.

נהגנו לומר שעוד לא נולד האורח שיכול היה לעמוד בפני הסלט, תמיד היה הסלט הזה נגמר מהר וכשאף אחד לא שם לב, אנשים עוד היו מנגבים את הקערה עם החלה.

אבל נפל דבר, מפאת הלחץ של הזמן והילדים שהיו קטנים עשינו פה ושם שינוים. בתחילה רק ריככנו את החצילים בתנור ולא שרפנו, אחרי כמה זמן רק התחלנו לרסק אותו במעבד מזון ולא עם מזלג, בשלב מאוחר יותר היה קצת לחץ בזמן ובמקום שום טרי כתוש שמנו אבקת שום. ואפעס, שמנו לב שסלט החצילים שלנו נשאר בצלחות, לא לוקחים הרבה, לא אוכלים הרבה ובטח שלא מנגבים.

זה היה הרגע שהבנו שהלכנו פה רחוק מדי ויש לשמור על החוקים של הכנת החצילים. עשינו בדק בית בחצילים שלנו ומאוד מהר שבנו למתכון המקורי: קולים, מרסקים, כותשים והאורחים שוב מנגבים.

מאז ועד היום כל אימת שאנו שמים לב לשינויים בהתנהלות סביבנו, אנו יודעים שזה 'אפקט החצילים'. מיד בודקים איפה זזנו מחוקי המרשם.

אם אתה רואה שילד מסוים מתנהג לפתע אחרת, אולי הציונים שלו יורדים בבית ספר, גש לבדוק מה השתנה במתכון. יש סיכוי שפעם היית יושב איתו יותר על החומר?

אם בעבודה היחס אליך השתנה, יש מצב שאתה פחות מחייך או נחמד מאשר בעבר?

ההצלחה של הפעילות שלך ירדה, שווה לבדוק מה השתנה בתהליך, האם דילגת על משהו, או אולי חיפפת במשהו. יש סיכוי טוב שיש פה את אפקט החצילים.

ולמה נזכרתי בזה היום? כי ישב אצלי היום יהודי יקר שעשה דרך ארוכה אל התשובה. לאחרונה הוא ככה פחות משקיע, פחות מגיע, מדי עסוק. למדנו את הפסוק הראשון של פרשת בחקותי אותה נקרא בשבת בחו"ל 'אם בחוקותי תלכו' ואמרתי לו, שמע ידידי, יש משמעות לחוקים ולפרטיהם, הם משפיעים עלינו ועל אורח חיינו. סיפרתי לו על 'אפקט החצילים' שלנו והוא הבין שאם הוא משנה אפילו בדברים קטנים את ההתנהלות שלו, הרי זה כמי שמחליף שום כתוש טרי באבקת שום וברור שזה כבר לא יהיה אותו סלט.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"ו באייר תשע"ט