ב"ה יום שני, ב' טבת תשפ"ב | 06.12.21
בנימין ליפקין, עובר בדולרים, ח"י תשרי תנש"א. מתוך הוידיאו של JEM
בנימין ליפקין, עובר בדולרים, ח"י תשרי תנש"א. מתוך הוידיאו של JEM
אכן מהפכה!

שבתי באחת אל כל אחד ממעמדי חלוקת הדולרים 'ציור פני הרב' הופך מוחשי * בנימין ליפקין מצא את עצמו בתמונות הדולרים של JEM (עלה במחשבה)

זה קרה בשבוע שחלף. פתאום, בתוך כל הדיווחים הבלתי פוסקים על המלחמה בצפון ומוראותיה, הזדקרה לה כותרת ראשית ומבטיחה ב'שטורעם'. "המהפכה יוצאת לדרך", הכריזה הכותרת.

האמת חייבת להיאמר. ברגע הראשון, המילים הללו כשלעצמן, הולידו בלבי חשד. שייכתי אותן אסוציאטיבית לפרופגנדה ונותר לי רק לתהות לטובת מי או מה. לא חלפו אלא דקות אחדות וכבר מצאתי עצמי, בתוך האתר שאליו ניתן הקישור, כשאני תר במרץ אחר תמונתי שלי בעוברי מול פני הרבי בחלוקת הדולרים.

כך סיפרה הידיעה ב'שטורעם':

"לאחר החשיפה, כאן ב'שטורעם', כי חברת המדיה החב"דית JEM רכשה את חברת WLCC ואת הארכיון העצום של החברה, בין היתר, את ארכיון קלטות הוידיאו מחלוקת הדולרים, החלה המהפכה של JEM  לצאת לדרך, עליה אנו מדווחים כעת לראשונה.

"בימים אלה מעלה JEM בשיתוף עם אתר האינטרנט חב"ד.אורג, את כל התמונות מתוך קלטות הוידיאו, תמונה אחר תמונה, כאשר התמונות הן למעשה לכידת מסך מתוך קטעי הוידיאו".

וכאן בא הקישור הקוטע את רצף הידיעה בו נאמר: "לצפייה בכל רצף התמונות מתשרי תנש"א".

ליותר מזה כבר לא הייתי זקוק. אם-כי רצוני העז כבר בוער לזכות ולראות את החודשים מהשנים הנוספות בהן זכיתי לראות ולהיראות מול פני הקודש.

עד מהרה מצאתי עצמי בתוך כל אחד מהימים של אותו חודש תשרי. ד' תשרי, י"א תשרי, ח"י תשרי, כ"ה תשרי.

* * *

ברור לי שכוונתם הטובה של אנשי JEM הייתה להביא לכך שכל מי שזכה להיות במעמד חלוקת הדולרים יוכל לזהות את תמונתו בדרך הקלה והמהירה ביותר באופן יחסי. אינני יודע אם הם עצמם שמו לב לחוויה העצומה שעובר המחפש בדרך למציאה הנכספת.

כשלעצמי, הייתה זו לי חוויה מדהימה ומרגשת. כמו בהיזון חוזר, שבתי באחת אל כל אחד ממעמדי חלוקת הדולרים. הפנים בהן שנראו לפניי, בדפדפי דף אחר דף, היו אותן פנים של הדמויות שניצבו לפניי בתור הארוך, המתארך כנחש מתפתל, שתחילתו בחלק האחרון של 'הזאל הגדול', היכל בית המדרש 770 וסופו ב'הול' הכניסה ל-770, במקום עומדו של הרבי.

בבת אחת כמו מצאתי עצמי שוב עומד באותן שעות ארוכות בתור בניסיון כן לנצל את הדקות הללו שהפכו לשעות להכנה אמיתית. כמו רבים, ובעצם כל מי שהכרתי, מעולם לא חיפשתי לעצמי קיצורי דרך שיחסכו את ההמתנה הארוכה. בעיניי, הנסיבות שגרמו לכך שההמתנה תהיה ארוכה ומתמשכת הובילו לכך שההכנה תעביר בי זיכוך והתעלות ככל שרק ניתן.

באחת שבו לאוזניי הקולות המלווים את אותה המתנה. היה זה קולו של גבאי הצדקה המפורסם לטובת צעירי-אגודת-חב"ד, שמזכיר לממתינים לחלות את פני הקודש, "אני בצדק אחזה פניך". החרה-החזיק אחריו קולו הלא מרפה של אחד ממנהלי בתי חב"ד, שגם המקוריות שאליה חתר הפכה מטבע לשון במרוצת הימים. "אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון. וחסידים היו אומרים: אחד המכוון ואחד שאינו מכוון ובלבד שירבה", היה קורא בקול שאף פעם לא ניחר.

ככל שהתקדמתי יותר ב'דפדוף' והתקרבתי אל המועד בו זכיתי אני לעמוד לפני הרבי, היו הדמויות שלפניי מוכרות לי יותר. אלו האנשים שניצבו לפניי בתור, בגשתם אל הקודש.

זכור לא אשכח את הדממה שהייתה משתררת עם העלייה בגרם המדרגות המוליך מבית המדרש אל המסדרון המוביל אל הול הכניסה. דממת קודש שהייתה הופכת לאבסולוטית עם ההתייצבות במסדרון עצמו.

בשעה זאת ניתן היה לחוש בהילה מיוחדת, אפופת הוד, השוררת במקום הקדוש הזה.

* * *

ואז זה בא. הנה האנשים שקדמוני בתור. והנה תמונתי שלי.

בשבוע הראשון של תשרי תנש"א, צביטת החמצה צרבה בבשרי. התיעוד שנלכד מתוך קלטת הוידיאו מנציח אותי צועד שנייה לאחר קבלת השטר מידו הקדושה של הרבי. בשבוע השני אני כבר נראה בבירור. התמונה הברורה, המובהקת ביותר, נראתה, אחרי חיפוש שכל כולו הישאבות לאותו מעמד, דווקא בשבוע הרביעי.

ח"י תשרי. בעיצומו של חול המועד סוכות. השעה 2:51. בדקה הזאת, אני למד עתה, מברך הרבי, כבקרת רועה עדרו, לא פחות מ-18 אנשים.

הנה דמות כה מוכרת, כמעט לקוחה מהווי כל יומא דפגרא בבית חיינו, הרה"ח ר' טוביה פלס. והנה בנו. הנה 'מקורב' צעיר שאת שמו איני יודע. הנה הת' (אז, והיום הרה"ח ר') ארי' קדם. הנה עוד 'מקורב'. והנה אני. רגע הנתינה בהתגלמותו. שטר הדולר בידו הקדושה של הרבי ובאצבעות ידי המושטת בו-זמנית - - -

אחריי, באותה דקה, אני מגלה בחור, אדם, שני ילדים, אדם, בחור, ועוד ארבעה (בהם, הרה"ח ר' משה שמואל דייטש). ר' יחזקאל חנונו כבר 'פותח' את הדקה הבאה. 2:52.

* * *

המהפכה הוויזואלית הזו הופכת את הקרביים, מטלטלת את המציאות האישית כולה אל אותו מחוז שאנו כה נדרשים 'לחיות' כל רגע ממנו.

כל המושג של 'ציור פני הרב', בייחוד בשעת היחידות, שעד כה המקסימום המוחשי שלה ניתן בתמונה או בקטע וידיאו המנציח את הרגע, ניתנת עתה באופן הקרוב ביותר לשלמותה, לנוכח הדרך שאתה נדרש לעשות עד שאתה בא אל הרגע הנכון. ודווקא בכך גלומה עוצמתה.

האתר החדש מספק גם את אמדן כמות האדם שזכתה להתברך מפי הרבי מדי יום ראשון. ביום ח"י תשרי תנש"א נלכדות 1947 תמונת בקטיגוריית 'גברים', 1918 תמונות של 'נשים' ו-647 תמונות של 'ילדים'. גם אם יש חפיפה לעתים בין הילדים למבוגרים, קרוב ל-4500 איש עוברים ביום ספציפי זה, שאינו נחשב דווקא כאחד הימים העמוסים במיוחד, מול הרבי וזוכים להתברך מפיו. לא מעטים מהם מקיימים שיחה של ממש עם הרבי.

דומה שכל מילה מעבר ליישר-כוח לאנשי JEM אך תגמד את עוצמת התודה העמוקה המגיעה להם על התרומה האדירה שלהם להתקשרות במפעל כביר זה שמביא לשיא את מסכת הפעילות המבורכת שלהם בכל השנים האחרונות.

כי אמרו נא אתם: האין זו מהפכה? מהפכה של ממש.

באור פני מלך חיים.

י"ב במנחם-אב תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
2
1. תודה
גם אני הייתי שם, גם אני מיד עשיתי חיפוש, גם אני מצאתי את עצמי, גם אני התרגשתי, אבל רק אתה יודע לתאר את זה באופן כ"כ מדויק להפליא, תודה ר' בנימין!
י"ב במנחם-אב תשס"ו
2. עברית בבקשה!
יהיה זה לתועלת רבה אם יעלו לרשת מנוע חיפוש כזה גם בשפה העברית, זה בטח יועיל לישראלים רבים שחוו גם הם את החויה העצומה לעבור לפני הרבי, להתברך ולקבל דולר - שליחות מצוה לצדקה.

זושא! לתשומת לבך, בבקשה!
י"ב במנחם-אב תשס"ו