ב"ה יום שני, כ"ט שבט תשפ" | 24.02.20
היהפוך בית-מלון מטבחו?

מותר להתארח בבתי מלון ובתי הארחה שעומדים כל השנה בכשרות רגילה, ובבין הזמנים הופכים למהדרין? הרב שטיינברגר משיב (חצי שיעור)
הרב יוסי שטיינברגר

שאלה: מה דעת כבוד הרב בשאלה האם ניתן להתארח בבתי מלון ובתי הארחה אשר כל השנה עומדים תחת כשרות רגילה ובבין הזמנים נהפכים למהדרין ע"י רבנים ומומחי כשרות שונים.

תשובה: צריך להבין שבית מלון הוא המורכב ביותר בקושי להכשירו , וזאת מהסיבה כי בית מלון כולל את כל תחומי הכשרות, בבית מלון יש קונדיטוריה, אשר מצריכה: הפרשת חלה, ניפוי קמח והרחקת תולעים, והפרדה בין פרווה לחלבי.
 
בבית מלון יש קצביה, המצריכה: נוכחות צמודה של משגיח אשר יוודא שמוצרי הבשר יהיו בהשגחה הראויה, כי הפיתוי של מנהלי בית המלון לרכוש בשר בכשרות רגילה הינו רב עקב פער המחירים העצום שביניהם. אם המשגיח נעדר בזמן קבלת הבשר או הוצאתו מהפלומבה, מי לידו יתקע שאכן זהו בשר בכשרות המהודרת.

בדידי הווה עובדה בעת שהותי כמפקח בבית מלון, אשר בתפריט ארוחת הצהריים הוכנס חלק מבשר שלא היה ניתן להשיגו בכשרות למהדרין, וכאשר המשגיח התעסק באזור אחר בברירת אורז. השף הכניס את הבשר לסיר... רק מיומנות שנרכשה עם השנים. בנוסף למיומנות וחוש בלשי מולד, וכמובן סיעתא דשמיא. עזרו למצוא את הבשר.

בית מלון צורך כמויות עצומות של פירות וירקות. ישנם פירות שקשה להשיגם ללא חשש ערלה בהשגחות מהודרות מאידך בתי מלון מתהדרים המאכלים יוקרתיים ומי לידנו יתקע שמנהל מזון ומשקאות לא יערים ויכניס פירות נגועים בערלה תחת מסווה כשר.

בית מלון צורך כמויות ענק של ירק עלים, החייב גם הוא בשטיפה והשריה, קשה עד כמעט בלתי אפשרי להשתלט על כמות כה גדולה של ירק.

להלן כמה אירוע אשר בדידי הווה. וממנו ניתן ללמוד על הבעייתיות בכשרות בתי מלון.

היה זה בשמיטה הקודמת: הובטח למאות ילדי הנופשים בבית מלון יוקרתי –שנמאס להם מארוחות הגורמה- כי לארוחת הצהריים יהיה 'צ'יפס'. אך דא עקא באותו זמן היה מחסור בתפו"א. והירקן הקבוע לא סיפק תפו"א באותו היום. הלך ה'שף' והזמין מהדלת האחורית שק תפו"א היתר מכירה רח"ל. ורק כאשר הצ'יפס כבר הוכן. והילדים ישבו בכיסאותיהם בצהלה עלה המשגיח על התרמית.

כמובן ש'צ'יפס' לא קיבלו הילדים באותו היום. כמובן שהיה צורך להכשיר את הצ'יפסר, אך הבעיה החמורה יותר הייתה. שהשף הזמין דרך אגב גם שק בצל. או אז נעצרה ארוחת הצהריים כולה כי הבצל הרי נמצא בכל תבשיל, החל מהעוף דרך הקציצות וכלה בתוספות. לאחר שהארוחה עוכבה בשעה כשכ1000 מוזמנים נרגזים ורעבים ממתינים. התברר למזלנו שבמקרה הבצל היה בצל חו"ל ובא לציון גואל.

רצ"ב מכ' שקיבלתי
לכבוד הרב שלום
אם לדעת הרב יש בשאלה זו משום לשון הרע, שימחק את השמות המזהים המצויים בסוגריים מרובעים.
מכרה שלי, שעבדה בבית ההארחה [......], תחת השגחת משגיח מטעם [........], סיפרה לי שברגעים שהמשגיח לא נמצא המלצרים (שהם דתל``שים) ``עושים שטויות``, כהגדרתה – היא לא הייתה מוכנה לפרט (רק אמרה: ``שלא תדעו``).
הדבר זעזע אותי, ועורר בי הרבה שאלות:
 - אם כך, אז אי אפשר לסמוך על שום מקום תחת שום השגחה, אלא אם כן ישנם שני משגיחים, כך שתמיד אחד מהם נמצא, או שידוע כי צוות המטבח מורכב ברובו מאנשים יראי שמיים.
 - אולי לא צריך להתייחס לזה, ולהמשיך להחזיק את המקומות בחזקת כשרים? אבל איך אפשר, כשיודעים שזה פשוט לא כך?! (ואני שמעתי כבר פעמים רבות מפי הרב מוצפי שליט``א, ברדיו, שהמחדלים אשר הם מוצאים במקומות בעלי הכשרות המהודרת ביותר ממש מתחת לכל ביקורת)
 - מה עושים בפועל? בברית או חתונה אפשר איכשהו להימנע מלאכול, אבל אנחנו מוזמנים לשבת בר מצווה במלון, ואני פשוט לא יודעת מה לעשות, אע``פ שבעל השמחה הוא רב גדול מאד, ואע``פ שבעלי כרגיל במקרים כאלה עושה בירורים מראש עם המשגיח במקום, נראה שזה לא עוזר אם המשגיח לא נמצא שם כל דקה.
 - האם יש מאכלים מסוימים שאין בהם כל חשש? (לחם ממאפיה כשרה, סלט חי). אם יש כאלה, האם ניתן לכתחילה לאכלם במקום שלא סומכים עליו, או שעדיף לא להגיע למצב כזה ולהשתדל לא לאכול?
 - האם לספר לאנשים את מה ששמעתי? או רק לאנשים שידוע לי ששוקלים להתארח במקום הנזכר [בית הארחה .......]?
 - האם יש בעיה של מראית עין בהשתתפות באירוע בעל כשרות נמוכה, ואנשים אינם יודעים שאני נמנעת מלאכול?

תודה רבה מראש לכבוד הרב.

וד"ל...

י"ב במנחם-אב תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
14
1. ובכשרות מהדרין?
יש מלון בת"א,גראנד... משהו,יש שם משגיח חרדי,ויש תעודה של מהדרין,בדצ ירושלים,נדמה לי,חוץ מהמשגיח,כל העובדים לא דתיים,האם אפשר לאכול שם לכתחילה
י"ג במנחם-אב תשס"ו
2. מסובך מאוד
ללא ספק מסובך מאוד להפריד בין פרווה לחלבי בקונדטוריה עד כדי שבחר כבוד הרב לפתוח בבעיה מסובכת זו את בעיות הכשרות במלונות
י"ג במנחם-אב תשס"ו
3. יוסף
אני לא מבין בדיוק הבעיה הגדולה, הייתי במלון כשר לפסח מהדרין בלי שרויה, עבדו המשגיחים מסביב לשעון, ולכן היו במלום 9 תשע זוגות משגיחים ומשגיחות שעבדו גם הבעלים וגם הנשים, ובכל עם היו לכל הפחות 2 משגיחים ובזמנים עמוסים שמכינים ארוחת בוקר חלבי וגם צהריים בשרי עובדים 5 משגיחים, מי שמצמצם בכסף וגם במשגיחים לזה לא ניקרא מהדרין, משגיח אחד לפעמים צריך ללכת אחרי כבוד לשירותים ולהבדיל לתפילה וגם לאכול מהשהוא באיזה רגע ביום, ומה בלילה, כמה שעות יכול משגיח לעבוד ולהיות ערני ?
י"ד במנחם-אב תשס"ו
4. הב לי רב שמצליח לכוף בעל מלון להעסיק 9 זוגות משגיחים ואנשקנו..
הב לי רב שמצליח לכוף בעל מלון להעסיק 9 זוגות משגיחים ואנשקנו..
י"ד במנחם-אב תשס"ו
5. "תן לי רב זה שהצליח להעסיק 9 זוגות כמשגיחים--ואנשקנו כ..
י"ד במנחם-אב תשס"ו
6. יוסף
מי הוא הרב שמעסיק 9 זוגות משגיחים במלון, הייתי במלון ללא ללא בעיר בארעלאטשי ארגענטינא ושם היו 9 זוגות משגיחים מסביב לשעון 3 מטבחים חמץ לערב פסח וחלבי ובשרי כשר לפסח בלי שרויה. ו3 חדרי אוכל ושירות אוכל לחדרים, וכל הכלים ההולכים לחדר לא חוזר למיטבח, לכן בקבוק של התינוק שלי קבלתי כל פעם חדש, והכל בהשגחת הרב פייגעלשטאק רב חב"ד בבוענאס איירעס ארגענטינא.
י"ד במנחם-אב תשס"ו
7. רוב הבעיות המוזכרות לא קיימות במציאות
בכול בתי המלון ששהיתי בהם(והם לא מעטים!)אין אפשרות להכניס מזון ''מהדלת האחורית''
כול המוצרים עוברים דרך מרכז אספקה ואינם מוכנסים למחסנים ללא חתימת המשגיח על טופס מיוחד שבו הוא מאשר שבדק את הסחורה,
ואין צורך שהמשגיח יראה את הכנסת הבשר לסיר וכד'

וכפשוט שאין אפשרות של הכנסת עורלה ח''ו

בעניין ירקות עלים-ישנם בשוק ירקות שעברו שטיפה כבר(חתוכים וארוזים)ואינם צריכים שריה
י"ד במנחם-אב תשס"ו
8. ל7
אני מודה לך על תגובתך. נא ספר איך מתבצעים אצלכם במלון החימומים בשבת?
י"ד במנחם-אב תשס"ו
9. הרב שטיינברגר מנותק מהמציאות
כל התיאורים לא עונים כלל למציאות הקיימת. המלנות של היום נמצאים תחת בקרה פנימית גם ללא כשרות, על אחת כמה וכמה כשמדובר בפיקוח פנימי נוסף של מערכת כשרות בוודאי שניתן לשלוט על הנעשה שם - וכפי שרואים בפועל במאות מלנות בכל העולם. בכלל ממאמריו נראה הוא שנוטה להחמיר, וכידוע, החמרה יתרה לא מלמדת על עודף ידע וביקאות, להפך.
י"ז במנחם-אב תשס"ו
10. ל9
מענין את מי אתה מיצג ועל מי אתה מגן. הרב נותן דוגמאות מהשטח. ואתה רק מברבר באויר, אולי תספר איך אתה במלונך משתלט על הירק עלים (נותן לעובדים לשטוף..)איך אתה מחמם בשבת.?(שמא הגוי מכניס לתנור כשאתה חורפ) דבר ספציפי משגיח , האם במלונך יש 2 מדיחי כלים או אחד שעובר 'הכשרה' כל כמה שעות.דבר ספציפי.. השפע מנסיונך וחכמתך..
י"ט במנחם-אב תשס"ו
11. מנותק?!
כידוע הרב הכותב שימש כראש מח' הכשרות בת'א מטעם הר' עמר. כך שלומר עליו שהוא מנותק מהמציאות נו...
י"ט במנחם-אב תשס"ו
12. ...
אם 'יש בקרה פנימית גם לא כשרות' אוליי ניתן לבטל את תפקיד המשגיח. ואז לא יהיה לך אפשרות לגלוש מחדר העסקים במלונך...
י"ט במנחם-אב תשס"ו
13. התגובות מעליי לא מותירות בספק
לא מותירות סםק מי כותב אותן.. וד"ל.
אני לא אכנס לוכיוחים מעל אתר האינטרנט. אבל רק לומר לך שאתה עוד צעיר ועם השנים אולי תשתבח. אין חכם כבעל הניסיון.
י"ט במנחם-אב תשס"ו
14. טיפה מבין ומתעניין בכשרות
ב' באלול תשס"ו