ב"ה יום שני, ז' אייר תשפ"א | 19.04.21
מהו המינון הנכון ל"התקשרות"?

מדורנו מתמקד בהתלבטויות בתחומי החינוך. והשאלה כיצד נגרום שילדינו, אכן יפנימו את המושג "רבי" ואת ערך ההתקשרות?
הרב דוד פינסקי

יום ג' תמוז בפתח. 12 שנה חלפו מאז היום המר והנמהר ואיננו זוכים לראות את הרבי. תהיה דעתנו בנושא אשר תהיה, כל אחד עם מחשבותיו והרהוריו אך דבר אחד ברור: יש לנצל יום זה להתקשרות יתר לרבי לרצונו לבקשתיו, הוראותיו וציפייתו מאיתנו.

המבוגרים שבינינו ראו את הרבי, שמעו את אמרי פיו, התברכו ממנו בכתב או בעל פה בחלוקת הדולרים או ביחידויות  ובהזדמנויות שונות נוספות. הצעירים שבינינו ובפרט הילדים שלא זכו לראות את הרבי במוחש, מקבלים את ההשפעה בדרך של כלי שני באמצעות צפיה בוידיאו, קריאה, שמיעה, התועדויות, נסיעה ל770  ולאוהל הקדוש על מנת להיות קרוב יותר למקום חיותו להתקשר ולהתחבר  ככל הניתן לאילנא דחיי.

מדורנו מתמקד בהתלבטויות בתחומי החינוך.  והשאלה היא כיצד נגרום לכך שילדינו, תלמידינו אכן יספגו ויפנימו את המושג של "רבי" ואת ערך ההתקשרות אליו ולפעלו?

מה לעשות שהדברים לא ישארו מן השפה ולחוץ בלבד, ושכולנו לא נצא ידי חובה בכך שרק נדבר על הרבי שוב ושוב ללא מעורבות מעשית פעילה?

מהו המינון הנכון ל"התקשרות"? האם ניתן בכלל  לקשר שכלים מוגבלים וטבעיים של ילדים רכים ונוער צעיר למשהו שנשגב מבינתנו ונעלה באין ספור של דרגות מאיתנו ברמה מעשית שתחדור אל כל תלמיד ותלמיד באופן המקסימלי?

אנו פונים אל קהל הקוראים להגיב בנושא, להעלות  הצעות ולהתייחס לשאלות שהועלו כאן. אין ספק שהנושא הוא רציני מאד וצפייתנו בהתאם לפיתוח השיח בנושא.

ב' בתמוז תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. להחדיר מגיל קטן
ברוב השנים זכיתי להיות ביום ההילולא אצל הרבי ולהשטח על הציון, השנה לצערי לא הצלחתי להגיע. רציתי להרגיש כאן בארה"ק ולהתקשר, הלכתי להתפלל ב700 בכפר חב"ד בחדרו של הרבי.במהלך התפלה ראיתי כמה וכמה קבוצות של ילדים מגיעים עם המחנך לומר פרק תהילים ולשלוח פ"נ . לצערי הופתעתי לראות כי חלק מהביקור כלל בעיקר צילום בחדרו של הרבי כאשר המחנך מעמיד את הילדים ומצלם אותם כמו"כ כתיבת הפ"נ נעשתה במהירות כאשר כל ילד מצא לו פינה וכתב שם את אשר על ליבו. היה בליבי הרגשה טובה, אהה ילדים של הרבי. ובבד הפריע לי אופן הביקור וצורתו. באם רוצים להחדיר לילדים התקשרות לרבי ולהחדיר להם הצורה היתה צריכה להיות שונה לגמרי. לפני הכניסה לחדר הרבי היה צריך להכניס בילדים מן סוג של יראת כבוד ורצינות, להסביר להם את המשמעות ולהכניס אותם לחדר הרבי, שם להגיד את 12 הפסוקים ופרק התהילים של הרבי לאחר מכן לנגן איתם את ניגונים בצורה רצינית, לאח מכן להושיב את הילדים יחדיו סביב השולחן ולכתוב איתם את הפ"נ בדממה וברצינות. ככה גורמים לילדים שלא זכו לראות את הרבי ולהבין את המשמעות של התקשרות והתקרבות לרבי. כמו"כ היה מן הראוי שכל בעל משפחה יקח את משפחתו וילדיו וילכו יחדיו ל770 בכפר חב"ד, ככה נקשר ונחבר את ילדינו שיחיו להיות מקושרים ומחוברים לרבי למרות החושך שאנו נמצאים בו כיום .

יהי רצון שנזכה לראות את הרבי איתנו תיכף ומיד ממש.

ואז לא נצטרך לחפש עצות לטכס רעיונות של התקשרות.
ג' בתמוז תשס"ו