יו"ר אגו"ח, הרב שם טוב קורא את הפ"נ כללי בציון הקדוש
יו"ר אגו"ח, הרב שם טוב קורא את הפ"נ כללי בציון הקדוש צילום: מאיר אלפסי
"מדובר בעניין קדוש ונעלה, לא לדיון באינטרנט" ■ תגובה

הבוקר פורסמה בתקשורת החב"דית קריאתם של משפיע ורב, בבקשה לאחראים על ה'אהל' הקדוש, לייסד במקום מחיצה בין גברים לנשים ודרך מהדרין, על מנת למנוע, לטענתם בעיות מצד ענייני צניעות שונים ● פנינו אל יו"ר אגודת חסידי חב"ד העולמי, השליח בפילדלפיה הגה"ח הרב אברהם יצחק שם טוב שי', לשמוע את דעתו בנושא חשוב זה ● האינטרנט איננו המקום לדון בזה", אומר הרב שם טוב בשיחה בלעדית עם שטורעם, "יש דרך כיצד להציע טענות"
מערכת שטורעם

הבוקר פורסמה כאן קריאתם של משפיע ורב, בבקשה לאחראים על ה'אהל' הקדוש, לייסד במקום מחיצה בין גברים לנשים ודרך מהדרין, על מנת למנוע, לטענתם בעיות מצד ענייני צניעות שונים.

פנינו אל יו"ר אגודת חסידי חב"ד העולמית, השליח בפילדלפיה הגה"ח הרב אברהם יצחק שם טוב שי', לשמוע את דעתו בנושא חשוב זה. הרב שם טוב סרב להתייחס לעניין וכל שהסכים לומר הוא כי עניינים אלו מסורים לאנשים ולארגונים הרשמיים אותם הפקיד הרבי בנושאים אלו, דוגמת וועד רבני ליובאוויטש ואגודת חסידי חב"ד וכי אין זה מן העניין לדון בנושא כה הרה גורל, קדוש ונעלה באמצעות האינטרנט.

"יש דרך כיצד להציע עניינים בפני אגודת חסידי חב"ד. הדרך שבה הרבי קבע. כאשר אדם מכובד וכל שכן רב, פונה בעניין כלשהו ומציע שאלה או טענה, מטפלים בזה בכובד ראש. האינטרנט איננו המקום לדון בזה", אומר הרב שם טוב.

* * *

אחד מחשובי השלוחים בארה"ב המכהן כרב קהילה עמו שוחחנו הערב אמר לשטורעם: "באם נכון שאכן כך נכתב, מדובר בעניין שהוא בבחינת מעוות שלא יוכל לתקון. אולי שיתייעצו עם המשפיע שלהם להבין כיצד הגיעו למצב של חוסר אחריות והפקרות ממש, כיצד ניתן לתקן זאת, אם בכלל".
 
השליח הוסיף ושאל, "האם יעלה על דעתם של אותם אלו שכתבו כך בנוגע לאהל, שהיו פונים בדרך כזו גם אם היה זה עניין פרטי הנוגע להם?".

"כאשר מתעסקים בעניין של הרבי, צריך לפנות למי שהרבי הפקיד בעניינים אלו. האם הם לא סומכים על הרבי רח"ל? הרבי לא הניח את העניין בהפקרות, אלא הותיר זאת בידיים ברורות. יש בעל הבית לבירה זו, העולם איננו הפקר. אני לא מבין איך קורא כזה דבר שאנ"ש עם אחריות לרבנים יצאו באופן כזה עם מאמר כזה. כך מטפלים ומתעסקים בעניין של הרבי? חבל מאד", חותם השליח בכאב.

את הדברים החריפים מסיים השליח במשפט לא פחות חמור: "ברור לגמרי שמי שנכנס ל'אהל' בצורה שמבין שהמקום איננו הפקר חלילה, לא יוצא מהמקום הקדוש הזה באופן בלתי אחראי, שמקולמסו יוצא מאמר כה מופקר".

ז' בכסלו תשע"א
הרב שם טוב משוחח עם עורך שטורעם, יאיר בורוכוב
הרב שם טוב משוחח עם עורך שטורעם, יאיר בורוכוב | צילום: מאיר אלפסי
 
תגובות
11
1. נכון לגמרי
גם אם יש ביקורת, הדרך בה מצא לנכון הרב סופר היא מגוחכת ובלתי אחראית. חוץ מזה שהוא נסחף לגמרי. וכי כל בעיות הצניעות בחב"ד נפתרו.
אני לא מכיר הרבה תמימים שהתקלקלו דווקא באוהל. נכון שיש מה לתקן אבל לא צריך להיסחף כדי שיקשיבו לך.
ח' בכסלו תשע"א
2. העמדת דברים על דיוקם
בין שלל התגובות שנכתבו למאמרם של הרב סופר והרב דרוקמן, הופיעה גם תגובה של שליח ומחנך מפורסם, שטען כי בעבר הוא פנה לחברי אגו"ח העולמית בענין זה, אך עד היום לא נעשה דבר בנידון.
ח' בכסלו תשע"א
3. יישר כח להרב שם טוב
על הדברים הברורים!
ח' בכסלו תשע"א
4. הרב שם טוב
ככל הידוע לי הוא אחראי על מתחם האהל הקדוש מתוקף תפקידו כיו"ר אגודת חסידי חב"ד.
ח' בכסלו תשע"א
5. צודק הרב סופר, אבל..
האם בקבר רחל, הכותל המערבי, קבר הרשב"י, רמבעה"נ, כו' וכו', לא נפגשים ביציאה אנשים ונשים? מה הצדקנות הזאת? האם בבתיה"ס ביח"נ הכל בסדר? האם הלבוש של כו' וכו' בסדר?. מוטב להתחיל בבית, ובבית החינוך. חוץ מזה..
ח' בכסלו תשע"א
6. אין לנו את הפריוילגיה למלחמות מסוג זה
די לנו עם ביצור החומות, עם ההתמודדות עם מתנגדים, שמירת שם וכבוד ליובאוויטש מהמשחיתים מבית ומחוץ, היינו לעג וקלס, ועכשיו מריבה בתוככי הבית פנימה.

לגופו של עניין ברור כשמש שמעולם לא היתה מחיצה המפרידה בתוך החדר של הרבי, ואין שום סיבה בעולם להקים קיר בתוך הד' אמות של הרבי. אפשר לחשוב על שעות מיוחדות בנפרד לנשים ולגברים, וכדומה, לסדר את זמני ה"יחידות" באמצעות המזכירות של השליח הרב רפסון על אתר וכדומה. אבל להקים קיר בתוככי החדר הפרטי של הרבי שלנו? האמנם הוא רציני??
ח' בכסלו תשע"א
7. מצטער
הרב סופר העלה נושא לדיון , אך הדיון לא הפך לענייני, מתחו ביקורת על דרך שבה הרב סופר החליט לעלות את הנושא . היתרון הפשוט של לעלות דיון כזה באנטרנט זה קודם כל שכולנו נדע שגם לכמה רבנים חב"ד זה מפריע והם לא משלימים עם זה. וזה אולי הדבר הכי חשוב....
ח' בכסלו תשע"א
8. תמימות..
בואו נהיה ריאליים.לצערנו ישנם הרבה נושאים שכל עוד לא יהיה על כך דיון פומבי וציבורי הם לא יזוזו.לכללות העניין מומלץ לעיין בקונטרס העבודה של הרבי הרש"ב על חשיבות וה'מאסט' בעניין שמירת העיניים.ומזה ק"ו למקום נעלה כהאוהל הק'
ח' בכסלו תשע"א
9. הבעיה העיקרית בהעלאת הנושא לדיון באינטרנט
היא בעצם ההיחשפות לעיניים זרות, שששות על המציאה כמוצא שלל רב, היה מן הראוי לפנות בדרך מקובלת, או אם כבר באינטרנט - בפורום סגור, דוגמת הפורום של השלוחים
לגופו של עניין: הסיבה למצב היא סגנון ההנהגה בארה"ב שהוא שונה ופתוח יותר מאשר הסגנון הישראלי, ולכן הרב סופר והרב דרוקמן חשו צורך למחות, בעוד הרב שם טוב לא ממש מבין על מה הם נזעקים - גם אם ענה תשובה אחרת, שדי ברור שהיא התחמקות, או שהוא חושש מעינא בישא שהזכרתי בתחילת התגובה - כי מדובר בשני עולמות שהפערים ביניהם לא יתגשרו
מה יותר טוב? קשה לקבוע, יש מעלה בצניעות הישראלית, אך יש גם מעלה רבה בפתיחות האמריקאית, ומבחן התוצאה - איפוא יש יותר אברכים חסידיים, יוכיח.
הכי הצחיק ושעשע אותי התגובה של אותו שליח עלום: יש בעה"ב לבירה זו וכו', כאילו כל דבר זה עניין רוחני, נכון שהרב שם טוב הוסמך ע"י הרבי, אבל בוא ניקח את זה בפרופורציות: הרבי מינה הרבה שלוחים וראשי ישיבות לנהל מוסדות, האם משום כך אסור להביע עליהם ביקורת? נכון שהם קיבלו מינוי מהרבי, אך כתב זה לא הפך אותם לאדמו"רים בזכות עצמם...
ח' בכסלו תשע"א
10. ל - 1
לדעתי הדרך בה מצא לנכון הרב סופר להתבטאות אחראית בהחלט,
דוקא מפני שיש בעיות בהרבה מוסדות חינוך ובבתים וכו' סבור הרב סופר ש'תפסת מרובה וכו'', ולהתחיל דוקא ממקום הקדוש ביותר, והקל ביותר - יחסית למוסדות חינוך ובתים פרטיים.
ט' בכסלו תשע"א
11. ל1
מה שכתבת: "אני לא מכיר הרבה תמימים שהתקלקלו דווקא באוהל."
אני המומה! אפילו תמים אחד - שהוא עולם מלא - שהיה נכשל פעם אחד, חייבים לתקן באופן דחוף את המכשול הזה - כפי בקשת הרבנים סופר ודרוקמן.
אשריכם שהעלתם את הנושא הזה!
ט' בכסלו תשע"א