כנגד ארבעה בנים

כנגד ארבעה בנים דיברה תקופתנו: אחד חכם, אחד מרושע, אחד מיתמם ואחד שאינו יודע להכריע (בנימין ליפקין, עלה במחשבה)
כנגד ארבעה בנים דיברה תקופתנו הרת הגורל.

אחד חכם. הוא מקיים את הוראות הרבי ללא כחל ושרק. לבו ער למצב הקשה בו נמצאת עדת ה' כצאן אשר אין לו רועה. הוא משתדל ככל שביכולתו למנוע מרוחות זרות לטשטש ולחלל את כרם ה'. הולך הוא תדיר בקו ישר תוך היצמדות נאמנה לדברי הרבי, מתוך ידיעה ברורה כי "אין לנו אלא דברי בן עמרם".

אחד מרושע. הוא יודע את ריבונו ומכוון למרוד בו. והוא עושה זאת בתענוג מיוחד. 'להכעיס' ו'לתיאבון' שהתגלמו בדמות אחת. פעם, בשנות האורה והטובה, אף הרהיב עוז לחולל שמות ולקבוע כי גם מסר תמים של "אנחנו רוצים משיח עכשיו", מסוכן ועדיף לו שלא יישמע ולא יתנוסס כלל בחוצות הערים. כיום הוא ראש וראשון לקיצוניים שבמחללי שם שמים. אומרים שבמעונו שלו אינו מרשה להשמיע כלל את ההכרזה המטורפת אולם ברחבי הארץ כולה הוא הדלק המניע את הפונדמנטליסטים של גייסות אז-אדין-אל-משיח. ואם יש דבר-מה שמוסכם על כולם, ומופיעה עליו חתימה, לא תחלוף יממה אחת, עד שיקפוץ וקולו יישמע מדן ועד אילת, בשאלת הרשע הנצחית: "מה זאת?".

אחד מיתמם. בתחילת הדרך הוא היה מקור ההשראה והגושפנקא לאי ההכרה בקו השפוי. בנות היענה העוצמות עיניהן ומבקשות להמשיך ולדבוק במסרים שהיו עוד ואינם, ראו בעצם התייצבותו הגאה והבולטת לצדם כהסכמה ניצחת לדרכם הנלוזה. וביום אחד, משהתחוור לו הנזק הרב שהתחולל, התנער באחת מהקבוצה שראתה בו בן טיפוחיה. הוא ראש וראשון למגנים ולמשמיעי המחאה נגד כל הזיה היוצאת מבית מדרשם. הוא עושה זאת בלא הסגרת כל שמץ של חרטה על הנחת היסודות למגדל הקלפים שנבנה בהסכמתו וברכתו.

ואחד שאינו יודע להכריע. דמות מרתקת במיוחד. רבים משחרים לפתחו והוא אינו מתכונן לוותר על איש מהם. הוא עושה זאת בדרך מקורית. כל אדם מקבל ממנו את התשובה אותה הוא מבקש לשמוע. יש את נפשך לנקוט באנרכיה ולהקים מאחז הזוי מול בית חב"ד, הרשות בידך. רוצה אתה לקיים מצווה הבאה בעבירה ולהקדיש שבת שלמה להטפה מיסיונרית הרסנית, זו זכותך המלאה. מנגד, יתייצב במרכז הבימה שעה שהזרם השפוי והרוב המכריע יקיים עצרת או אירוע. גם שני הבטאונים זה של חסידות חב"ד וזה של המחנה החדש אשר זה מקרוב בא, יזכו ליחס שווה. מזה ומזה אל תנח ידיך. בדעת ההמון הוא אף יתקבע כדמות המייצגת את הקו הרשמי והממלכתי. אך בביתו, בלשכתו, ימשיך לזגזג, להטעות ולהתעות.

* כל קשר בין אחת הדמויות המתוארות לבין איש או אנשים החיים במציאות, היא על אחריות הקורא בלבד.

י"ג בניסן תשס"ו
תגובות
5
1. שכחת מישהו
מה אם הבן החמישי?
חוץ מזה המאמר בנוי טוב ויפה.
י"ג בניסן תשס"ו
2. כנגד ד' אותיות אהו"י...
ודי למבין.
י"ג בניסן תשס"ו
3. די לשנאה ולהסתה !!!

ההערה בסוף לא מרככת את ההתלהמות
י"ח בניסן תשס"ו
4. אהבת ואחוות החסידים
עד מתי יהיה זה לנו למוקש. בואו נלמד לעשות קואליציה לחיות זה לצד זה בשלום ובאחווה כרצון רבינו נשיאנו. ובוודאי שזה יחיש וימהר ביאת והתגלות משיח צדקנו.
נקודה למחשבה. ואשרי מי שיעמיק ויביא זאת לידי מעשה
י"ח בניסן תשס"ו
5. כל הכבוד
ליפקין, הפעם אתה בסדר.
י"ח בניסן תשס"ו