אכן, מיהו חרדי?
אכן, מיהו חרדי? צילום: ישראל ברדוגו
תצביעו לכנסת גם בשבת?

לשיטת הטוענים שיש להצביע בבחירות על בסיס "פיקוח נפש", האם עלה בדעתם לחלל שבת בכדי להצביע בבחירות לו נדרשו לכך? (עלה במחשבה)
לאחרונה התפתח דיון סביב השאלה למי להצביע (או לא להצביע) בבחירות הקרובות לכנסת. כמובן שכל הכותבים יצאו מתוך נקודת הנחה בסיסית, שההוראה של הרבי להצביע ל"מפלגה החרדית ביותר" הוא משפט מפתח לפני שניגשים לכל עיסוק בנושא. הבעיה שממשפט זה והלאה התפתחו פלפולים (חלקם הלכתיים, חלקם סברתיים-עצמיים), כפי שלדאבוננו נעשה בכל פעם כשיש הוראה מהרבי, והשכל והטיעונים נשלפים כדי לתעל את ההוראה לעמדתו הפרטית של כל אחד.

העניין נראה לכאורה פשוט מאד, והרבה פחות סבוך ממה שניסו לצייר זאת. וכפי שהביעו חלק מהכותבים, ללא פשטאל'ך, המפלגה החרדית ביותר משמעותה המפלגה ה-ח-ר-ד-י-ת ביותר. אין כאן ירידה לשאלת גובה הספודיק או אורך הפיאות, יש כאן משמעות פשוטה הרבה יותר, שהמנסה להציגו באור אחר הוא מגלה פנים בהוראה שלא כהלכה.

אחד הטיעונים שעלו הם כי בסדר העדיפויות ההלכתי נמצאים ג' העברות ע"ז, ג"ע ושפיכות דמים, לאחר מכן פיקוח נפש ורק לאחר מכן כל התורה כולה. על פי מפתח זה, פסל הכותב את המפלגות החרדיות בטענה כי הם היו חלק ממסירת שטחים, וכי על כן נותרו רק מספר מצומצם של מפלגות (שלצערנו, אינן עונות בשום אופן להגדרה של הרבי "מפלגה חרדית ביותר". הן אפילו לא מפלגה חרדית. בקושי דתית).

המענה לטענה זו הוא פשוט, ובג' עניינים:

א. כלל לא בטוח שהמפלגות שאליהן רצה הכותב להגיע במסקנתו, ושלכאורה (ויודגש, לכאורה), עומדות בפרץ בנושאי שלימות הארץ ונקיות מחשש פיקוח נפש, נקיות מג' עבירות (על כל פנים בעקיפין) החמורות יותר מפיקוח נפש.

ב. היציאה מתוך נקודת הנחה פשוטה שכל המפלגות החרדיות פסולות לאור השיקול של "פיקוח נפש", איננו נכון עובדתית. ישנן מפלגות חרדיות (ביותר), שהצביעו בכנסת נגד תוכנית ההתנתקות, ונכנסו לקואליציה רק אחרי שהתקבלה ההחלטה על הפינוי, וזאת בכדי להשפיע על ענינים אחרים בנפשו של הציבור החרדי.

ג. לפי טיעון זה, הרי שלו יצויר והבחירות לכנסת היו נערכות בשבת, ולצורך כך היינו מוכרחים לחלל שבת רח"ל, הרי שלפי טיעון זה, כיוון שישנו עניין של פיקוח נפש, הרי שחובה עלינו לקחת רכב ולנסוע לקלפי כדי להצביע לאותה מפלגה!

וכאן תופנה שאלה-קריאה לאותם טוענים: אם טיעונכם הוא הלכתי-טהור, קומו ואמרו: כן, אילו היו הבחירות נערכות בשבת היינו מוכרחים להצביע ולחלל שבת, כי מדובר בפיקוח נפש הדוחה כל התורה כולה. אם אינכם קמים ואומרים זאת, הרי שקשה לראות כאן טיעון הלכתי טהור.

על כן, כאמור, יש לדבוק בהוראתו של הרבי, באופן פשוט, ללא פשטלא'ך ולהצביע למפלגה החרדית ביותר. המשמעות הפשוטה והברורה ביותר של המפלגה החרדית ביותר היא – המפלגה שתדאג באופן הכי קנאי ותקיף לצביון הדתי והחרדי של המדינה.

[בהערת אגב חשוב לציין: כיון שחלק מהמאמרים יצאו מעולם הטיעונים ההלכתי-חסידי, והכניסו ניחוחות ניתוחים פוליטיים, אוסיף את שלי: על פי כל התחזיות, ההצבעה בכנסת הקרובה לנאמני ארץ ישראל לא תעלה ולא תוריד מאומה בהשפעה ובהכרעה על מהלכים אלו. קיומן של מפלגות אלו לא תהיה פרקאטית בכנסת הקרובה, כי כל החלטה בנושאי שלימות הארץ תעבור בלאו הכי ברוב גדול. כל שנותר לנו לעשות הוא לחזק את הפן החרדי והצביון היהודי של המדינה, וכפי שכבר הוכח, המפלגות החרדיות עושות זאת בהצלחה בכל הרכב פוליטי שלא יהיה].

למאמרו של בנימין ליפקין - למי לא אצביע - לחץ כאן.

למאמרו של הרב יהושע מונדשיין - מרזל לא יפציץ את עזה - לחץ כאן.

למאמרו של הרב מ"מ קפלן - מיהו חרדי - לחץ כאן.

ג' בשבט תשס"ו
תגובות
13
1. הערה פשוטה
פיקוח נפש אינו בא אחרי שלושת העבירות החמורות, אלא הוא עצמו אחד משלושת הענינים: האיסור של שפיכות דמים. וקל להבין.
ג' בשבט תשס"ו
2. עוד הערות פשוטות
א. המפלגות החרדיות שומרות בהצלחה על הצביון הדתי של המדינה - מי גילה לכותב הנכבד רז זה? אם זו הצלחה, אז...
ב. הנושא של התרפסות בפני הגוים והחזרת שטחים משטחי ארץ ישראל הוא חלק מהצביון הדתי של המדינה. זה לא דבר צדדי, אלא חלק מהענין גופא. וקל להבין.
ג' בשבט תשס"ו
3. מחאה
ר' יאיר האם כבודו לא שמע על עניין מחאה מהרבי שכמה שפחות חילול השם יהיה שיהודים ימחו על החזרת שטחים .זעקותיו של הרבי בחו''מ פסח תש''נ .ואפילו שגדולי אגודה הסבירו לרבי שמה שחשוב זה אחדות תלמידי הבעש''ט .שח''כי אגודה ישבו עכשיו בממשלת התנתקות .לבד מפרוש .איזה חילול ה' ..
ג' בשבט תשס"ו
4. גנדי ע''ה
שכחת שרוב השנים הצביעו גנדי והרבי ידע מה חסידיו מצביעים .מתי הצביעו אגודה חוץ ממ''ט .
ג' בשבט תשס"ו
5. ניתוח מציאותי פשוט
מורה שהממשלה הבאה תורכב מהמפלגות קדימה עבודה ומרץ.
עוד מנדט חרדי שניים ואפילו חמישה לא יעלו ולא יורידו מאומה.
פרופ' אוריאל רייכמן (ממייסדי שינוי וכיום בתקומה) ושותפיו יובילו את המדינה לאן שהם רוצים והחרדים ואנשי הימין יחדיו לא יעלו לא יורידו ולא ישפיעו מאומה גם אם יצברו 20 מנדטים או 30.
ג' בשבט תשס"ו
6. הרבי ידע מה מצביעים - תגובה ל4.
ודאי. וגם שאתה גולש באינטרנט גם הרבי (וגם הקב"ה) יודע. וגם שקוראים עיתונים...
ג' בשבט תשס"ו
7. למשלע
אחרי אירועי עמונה .שלא שמענו ציפצוף אחד מהמפלגה החרדית תמשיך להצביע להם ...............
ג' בשבט תשס"ו
8. איפה זה עמונה?
תסלחו לי על בורותי שאיני יודע למקם את עמונה על המפה. האם היא נמצאת בקו הגבול, כך שהריסתה מקרבת את הערבים למרכז הארץ, וע"פ סי' שכ"ט אסור להרוס ישוב כזה?
ג' בשבט תשס"ו
9. "נישט קיין אינזערע"
ר' יאיר הנכבד,

הציבור החרדי מתנהג כאילו היה חי עדיין במזרח אירופה. הוא שולח צירים ל"סיים" הפולני/הכנסת בישראל, שידאגו למימון גטאותיו וחצרותיו, ומעבר לזה לא מעניין אותו מאומה מכל המתרחש סביבו. ולא רק החרבת מרכזים יהודיים, פגיעה ברבבות יהודים וסכנת נפשות של מליוני יהודים לא מעניינת אותו. גם תחיקה דתית לא מעניינת אותו. אין ולא היתה שום חקיקה דתית בעשור האחרון, משום שזה לא מעניין איש. הדבר היחיד המעסיק אותו הוא קצבאות השרדות ודיור לילדיו- וזהו.

מכאן נגזר גם אופי הצבעותיו. אין קו ברור שמנחה את אופי ההתנהגות הפוליטית. פעם בפנים ופעם בחוץ. לכל הצבעה יש תעריף מיוחד, והאצבע מושכרת לכל המרבה במחיר.

האם מתפקידינו לבזבז את קולותינו על צרי מוח שנוקמים ביהודים שומרי תומ"צ בחורבן והגלייה רק על מנת שתעריף המים במקוואות ב"ב וירושלים ישאר מוזל? - לא בטוח.


למען הגילוי הנאות: אינני דתי לאומי. אני שייך לקהילת חב"ד. אינני יודע גם מי טוב מהם ובמי כן לבחור.
ד' בשבט תשס"ו
10. תגובה ל9
מבלי להכנס לנושא המאמר, רציתי רק להעיר בהערת אגב, האם להעלאה בתקציב משפחות ברוכות ילדים שגם אנחנו החב"דניקים נהננו ממנו ב"ה, וכן תקציבי הישיבות והכוללים וכו', האם לזה אתה קורא הוזלה במחיר המקווה?
ד' בשבט תשס"ו
11. תגובה ל - 10
ראשית, אם ה"כסף הקדוש" הלזה מושג בתמורה לעצימת עיניים להריסת ביתו של שכני היהודי, נישולו מפרנסתו וגירושו מביתו, ובתמורה לסיכון נפשם של כל שכני היהודים כולל אותי עצמי - אני מוותר עליו.תרומת כספי נרצח למוסדות צדקה, אינה מתירה את רציחתולכתחילה לצורך מטרה זו.

בנוסף, קצבאות הילדים - המשרתות גם את ערביי ישראל -הושגו ע"י חה"כ גרוס, הרבה לפני הקדנציה הנוכחית. במבט לאחור זו היתה שגיאה פוליטית ששימשה כצנינים בעיני החברה החילונית והביאה לעלייתה של "שינוי".

באשר לתקציב הישיבות, רוב הכסף מגיע לידיה של אגודת ישראל כחבילה, במסגרת הסכמים קואלציוניים ובתמורה להצבעות שונות, וזו מחלקת אותו למקוורבים לצלחתה בלבד. זוהי אגב אחת הסיבות לעלייתה של ש"ס.
ה' בשבט תשס"ו
12. טוענו בחיטים וכו'
לפלא מענהו הג' לטענת הרב מ"מ קפלן, וכי טען הוא שהצבעה בבחירות פיקוח נפש היא? וכי דיון הלכתי על גדרם של "בחירות" יש כאן? כלל וכלל לא! כל טענתו מתייחסת לטיבם של "מפלגות" האם חרדיות המה או לאוו, וביחס לזה דירג ג' דרגות שע"פ ניתן לקבוע מי היא מפלגה חרדית יותר ומי פחות, ופשוט וד"ל.
ז' בשבט תשס"ו
13. ננהג לאור הוראות הרבי
רבים מהכותבים בנושא הבחירות, מתעלמים לחלוטין מהוראות הרבי בעשרות שנים האחרונות, להצביע עבור מפלגות התומכות בתיקון חוק מיהו יהודי, והנלחמות בעד שלימות הארץ.

בשנים הראשונות לאחר קום המדינה, ההוראה היתה חד משמעית: המפלגה החרדית ביותר. והכוונה היתה לאגודת ישראל.

(הערת אגב: גם בתקופה ההיא היו מי שחלקו על פרשנות פשוטה זו וביקשו להצביע מפד"ל, והם אף כעסו על כך שפורסמה בעיתונות הודעת הרבי להצביע למפלגה חרדית ביותר)

אולם, מאז החל חוק מיהו יהודי לבעור, הרבי הורה להצביע למפלגה שהכי תומכת במיהו יהודי, ובתקופה מאוחרת יותר מי שתומכת בשלימות הארץ.

באותן שנים הצבענו בדרך כלל פא"י מורשת וכדו'. איש לא חשב להתחכם ולהצביע לאגודת ישראל, כי הם דואגים לתקציבים לישיבות שלהם.

והנה, כעת קם דור חדש אשר לא ידע את הוראות הרבי, והם אלו ש'פוסקים' באופן חד משמעי בואו ונצביע למפלגות שיהיו בקואוליציה בכל מקרה, קרי: אגודה וש"ס, הם ידאגו לתלמידי הישיבות שלהם, והם יגנו על עם ישראל. הם גם ידאגו שלא ינתחו את הגופה מקרית אתא (סליחה, הם לא נקפו אצבע בענין), הם גם יסגרו את כל הקניונים בשבת (חי... חי... חי...), וגם ימנעו את כניסתו של האוטובוס מקרית גת לבני ברק, אל תוככי נחל'ה, מטעמי אהבת ישראל...
ז' בשבט תשס"ו